Bajky z bajku - zápisky z cyklocest

Z Ústí k lanovce v Krupce (téměř) bez aut

Jedním ze způsobů, jak se snadno dopravit na hřeben Krušných hor, kde jsou ideální podmínky pro vyjížďky na kole, je lanovka z Krupky na Komáří vížku. Až dosud nebyla žádná slast se k ní z Ústí dopravit, bylo nutné hodně se motat po frekventovaných silnicích. Od května 2015, kdy byl veřejnosti zpřístupněn areál kolem jezera Milada, je ale situace zcela jiná, díky jezeru se otevřela možnost, jak se k lanovce dostat přímočaře a většinu silnic s hustým provozem pouze překřížit.
Většina lidí zná cestu z Ústí k jezeru po výpadovce podél Spolchemie a pak dál přes tři kruhové objezdy u Globusu a Trmice. Je nepříjemná, protože jde o příjezdovou trasu k dálnici D8 a provoz je tu značný. Dá se ovšem aspoň zčásti jet jinudy. Z parkoviště Globusu je za návrším vidět špička jakéhosi mostu - a právě ten je klíčem.

Nevyhnete se úvodnímu úseku po silnici kolem Spolchemie. Časem by tu měly být podle návrhu ústeckého cyklogenerelu cyklopruhy a za kolejemi by podél řeky Bíliny ještě měla paralelně vést cyklostezka. Bohužel zatím není ani schválen samotný plán, takže je otázkou, kdy vznikne alespoň jedna z těchto variant. Naštěstí je to ale jediný úsek v hustém provozu.
Pozn.: mapu si můžete stáhnout v plném rozlišení (do nového okna, 615 kB)
Na křižovatce v Předlicích odbočte podél trolejí doleva, po chvilce podjedete viadukt a hned za ním se z prvního kruhového objezdu ještě před Globusem dejte vpravo kolem zadní strany obchodního domu. Silnice mírně vystoupá levotočivou zatáčku, na jejímž konci je kruhák u dálnice a po jeho levé straně i nájezd na lávku přes dálniční přivaděč - což je onen "špičatý most".

Krátce za lávkou uvidíte napravo chybějící díly obrubníku a vyježděnou pěšinu skrz louku. Dejte se po ní a zhruba po 50 metrech se spusťte vlevo po panelové cestě. Sjedete pod dálniční most k asfaltce, která vede podél teplárny k jezeru. Tady už jezdí jen naprosté minimum aut, buď zaměstnanců, anebo rekreantů, kteří míří stejně jako vy k vodě.
Lávka za Globusem, díky níž lze cestou k jezeru Milada omezit pohyb na silnicích plných aut    Pohled na jezero Milada z parkoviště v severozápadním cípu u Chabařovic směrem k Trmicím
Ať už přijedete k jezeru z Ústí, odjinud anebo tu kempujete, další část je pro všechny stejná - objet jezero do rohu u Chabařovic, kde nahoře nad svahem leží parkoviště. Právě z něho vede cesta dál. Kterou trasu kolem vody zvolit, prozradí předchozí článek o jezeře Milada.

Z parkoviště vede asfaltka, která asi po kilometru vyústí na silnici z Roudníků do Chabařovic. Pár metrů nalevo vede dál ve vašem směru polňačka podél solární elektrárny. Dejte se po ní. U závory vpravo a po chvíli jste na okraji meze. Lze ji přejet buď přímo po vyježděné cestě v trávě nebo po cestě vlevo po břehu jezera Kateřina. (Aktualizace červen 2016: mez byla po letech rozorána, je nutné jet podél rybníka!)
Cesta přes louku u jezera Kateřina, v pozadí už je patrný průřez dráhy lanovky ve svahu    Jezero Kateřina je chovný rybník, voda tu není moc čistá a koupat se tu nedá    Směrovka v Dlouhé ulici navádějící přes centrum města ke stanici lanovky
Za loukou vás krátká asfaltka dovede k hlavní silnici z Teplic na Ústí. Je nutné kousek jet po ní, vpravo za viadukt. Naštěstí jde jen asi o 100 metrů, než se v levotočivé zatáčce dáte odbočkou vlevo, a křižovatky jsou přehledné, krajnice široké a jste v obci, čili tu auta nejezdí rychle.

Po odbočení z hlavní projeďte uličkou mezi domky a na konci obce se dejte odbočkou vlevo ze silnice, mírně z kopce. Moc se ale nerozjíždějte, začátek cesty je nepříjemně kamenitý, až teprve po chvíli převládne příjemnější štěrk. Zanedlouho minete viadukt a cesta začne mírně stoupat. Až se po pár desítkách metrů narovná a na rozcestí stočí vlevo, vy jeďte po oddělující se cestě rovně směrem k prvním domkům krupské části Bohosudov. Pokračujte stále rovně k oplocenému areálu hřiště, tam zahněte vlevo a hned vzápětí vpravo na asfaltku mezi domky, po níž přijedete k hlavní ulici do centra Krupky. Dáte se po ní vpravo mírně do kopce a zakrátko už spatříte směrovku, která vás uličkami města protáhne až k lanovce. Je to už asi jen kilometr, byť hlavně v závěru pěkně do kopce. Když si uděláte 50 metrů zajížďku na náměstí, můžete se pokochat pohledem na krásnou barokní baziliku Panny Marie Sedmibolestné od italských architektů Giulia a Octavia Broggiových z let 1701-1706.
Dolní stanice v Krupce je v nadmořské výšce 324 metrů, lanovka odtud vystoupá do 806 metrů    Jízdní řád a ceník přepravy do roku 2018, od ledna 2019 jsou všechny ceny o 50 korun vyšší
Variantou, chcete-li jet pokud možno jen po hladkých cestách, je vydat se u jezera Kateřina vlevo podél zdi hráze. Cesta z hladce udusaného štěrku zhruba po kilometru vyústí na asfaltku, která vás přivede opět k hlavní z Teplic do Ústí. Naproti je autobusová zastávka a vpravo od ní chodník, který se po chvíli připojí k výše zmíněné ulici do centra Krupky a za kolejemi asi po kilometru přijedete k téže směrovce k lanovce.

Cesta vede až na jediný kamenitý úsek k rybníku Kateřina po asfaltu a hladkém štěrku, časově ale vyjde zhruba nastejno. A pozor na to, že v tomto případě je křížení s teplickou silnicí horší a riskantnější - je zde nutné překonat tři jízdní pruhy, a jelikož jde o dlouhý rovný úsek silnice a křižovatka tentokrát neleží v obci, auta tudy projíždějí opravdu rychle!