Bajky z bajku - zápisky z cyklocest

Porta Bohemica ze všech stran

Mezi nejhezčí pasáže labského údolí patří úsek zvaný Porta Bohemica neboli Brána Čech. Necháte-li se zlákat tímto tipem na výlet, poznáte tento půvabný kout, kdy se skalnatý kaňon rozevírá do úrodných rovin vnitrozemí, ze všech stran - od střekovského podhradí přes žernosecký přívoz až po krásný výhled na Labe z vísky Dubice. A navrch potkáte spoustu hrdinů z oblíbených pohádek a večerníčků.
Začátek výletu je na střekovském nábřeží v Ústí nad Labem, po kterém vede Labská stezka. Vydejte se směrem na Litoměřice. Po pár stovkách metrů přijedete k unikátní technické památce - zdymadlům s plavební komorou a elektrárnou. Po jejich postavení v letech 1923 - 1936 byly největším vodním dílem v Československu a zvýšením hladiny Labe o osm metrů vytvořily jezero dlouhé téměř 20 kilometrů až k Lovosicím.

Při pohledu nad sebe se zase můžete pokochat krásou střekovského hradu postaveného na sto metrů vysoké znělcové skále. V roce 1318 tu byl postaven kvůli ochraně obchodní cesty po Labi.
Přívoz přes Labe mezi vinařskými obcemi Velké a Malé Žernoseky, v pozadí hora Lovoš    Pomník na rozcestí pod Kletečnou vzdává hold bratrancům Veverkovým, vynálezcům ruchadla    Náhorní planiny porostlé řepkou a obilím mezi horou Kletečná a obcí Dubice
Cyklostezka protíná rekreační osadu Brná, podél termálního koupaliště míří k Sebuzínu, kde se vlní nahoru dolů mezi zahrádkami, a pak přes Církvice pokračuje do Libochovan. Na návsi s kostelem Panny Marie se lze občerstvit v jedné ze dvou hospůdek. Pokud však ještě vydržíte pět kilometrů, klidně si nechte odpočinek až do Velkých Žernosek, kde se musí přívozem na druhý břeh. Loď jezdí každých 30 minut, v pauze si můžete poležet u vody anebo si dát v restauraci za viaduktem oběd. Na druhém břehu končí přejetím hlavní silnice první a rovinatá polovina výletu. Od teď už nebude rovně takřka ani metr. V obci Malé Žernoseky se napojíte na turistickou trasu vedoucí vzhůru Opárenským údolím. Stoupání je zatím ještě nepatrné a vede po příjemné lesní cestě podél potoka. Zanedlouho se zjeví další občerstvovací stanice Císařský mlýn.

Ještě chvíli pojedete po lesní cestě, teď už s kořeny a občas kamenem, posléze zahnete vpravo pod viadukt a přijedete do vsi Chotiměř. Dejte se vlevo a vzápětí vpravo, kudy silnice stoupá k obci Hrušovka. Za zastávkou autobusu odbočte vpravo a skrze ves stoupejte ke Kletečné.
Vyřezané pohádkové postavy podél lesní pěšiny z Dolních Zálezel do Vaňova    Odpočívadlo jen pro otrlé, kterým nevadí, že jim za krk dýchá šelma    V kolekci slavných dětských hrdinů nechybí ani loupežnická rodinka z lesa Řáholce
Až se na rozcestí u pomníčku vydýcháte, pokračujte vpravo po silnici a užijte si prudký sjezd k Radejčínu. Pozor jen, že hned za kolejemi musíte zahnout vpravo do Dubice. A na návsi ještě do třetice vpravo, ke kostelíku a restauraci s úžasnou vyhlídkou z terasy na labské údolí.

Vraťte se k hlavní, dejte se vpravo a po několika metrech znovu vpravo na Moravany. Nejprve pojedete dolů, ve vsi mírně do kopce, ale záhy přijde sešup do Dolních Zálezel. Dejte si pozor, klesání je velice strmé, silnice se zákeřně klikatí a zatáčky vynášejí. Dole v Zálezlech přijedete k viaduktu, za kterým odbočte vlevo, znovu ho podjeďte a stoupejte vpravo okolo kapličky, až přijedete k zahrádkářské kolonii. Za ní se ponoříte do lesa a užijete si příjemnou projížďku po pěšině klikatící se měkkoučkým jehličím. Pozor jen na občasné balvany a hned zkraje také na několikametrový sesuv svahu. Lepší je tudy kolo vést. Pak vás cesta podél Panenské skály a kolem Rumcajse, Krtečka nebo strašidel vyřezaných ze dřeva přivede až do ústecké čtvrti Vaňov. Odtud už zbývá pouze dojet kolem skály Vrkoč a Masarykových zdymadel zpět do centra Ústí.