Bajky z bajku - zápisky z cyklocest

Skalní obři hlídající Labe

Říkali jste si už někdy při projížďce labským údolím, co se tak skrývá nahoře za tou hradbou vysokých skal, ale nikdy jste nenašli odvahu do těch krpálů vyjet? Určitě to udělejte. Je tam nepočítaně krásných míst, a to jak na české, tak na německé straně hranice. Tento cyklovýlet vás zavede do krajiny impozantních skalních útvarů, které se majestátně tyčí a jakoby dohlížejí na zákrut Labe mezi Hřenskem a Königsteinem.
Začátek trasy je v Bad Schandau, kam se také okruhem vrátíte, pokud si přivezete kolo autem i pokud přijedete vlakem. Ve druhém případě si ale můžete cestu dle chuti v závěru i o něco zkrátit sjezdem k vlakové zastávce Schöna, anebo prodloužit návratem podél řeky až do Děčína.

Od nádraží v Bad Schandau se vydejte po silnici k mostu přes Labe a za ním pravotočivým sjezdem na nábřežní Elbstrasse. Most podjedete, minete market a benzinku, kde si lze případně dokoupit pití a svačinu, a za mírným návrším vás značka navede vlevo do Prossener Strasse, která za obcí plynule přejde v cyklostezku.
Přívoz v městečku Königstein, jediné spojení obou břehů, most tu není   Výhled ze serpentin nad Königsteinem na stolovou horu Lilienstein
Cestou kolem kasáren před sebou spatříte první ze skalních symbolů zdejší oblasti, stolovou horu Lilienstein. Stezka ji podjíždí a zhruba po pěti kilometrech vás přivede k přívozu, kde se na loďce převezete do Königsteinu, nad nímž se tyčí stejnojmenná hora a pevnost. Převoz stojí 1 euro, za děti, kolo či psa se platí snížené jízdné 0,70 eura.

Z náměstí, kam se dostanete podjetím viaduktu, a kde si můžete dát kávu či wurst, se vydejte mezi domy a podél potoka na Pfaffendorf. Asi po 250 metrech začíná prudké stoupání, které vás serpentinami vyveze na první z dnešních vyhlídek. Stanete na úrovni pevnosti a Liliensteinu na protějším břehu a pod sebou máte městečko jako na dlani. Pokračujte dál po silnici, až dojedete na konci delší rovinky k parkovišti u restaurace. Vpravo se vyloupl z polí nepřehlédnutelný skalní útvar Pfaffenstein. Projeďte vpravo skrz parkoviště a stoupejte až k rozcestí na úpatí skály. Odtud se dejte vpravo po hliněné pěšině po okraji lesa kolem masivu. Až vjedete do lesa, z louky u posedu spatříte horu v celé její kráse. Odbočkou o kousek dříve se lze pěšky vydat i na vrchol.

Pokračujte dál lesní cestou a na značeném rozcestí se dejte vpravo po červené, která se spojí na další křižovatce se zelenou, směrem na ves Cunnersdorf. Své si tu užijí hlavně milovníci hrbolatých cest plných kamenů a kořenů. Po chvíli narazíte na silnici a buď po ní, či křížem dál po stezce sjedete kolem hřbitova do Cunnersdorfu.
Pfaffenstein, pískovcový solitér v polích nad obcí Pfaffendorf   Studánka u lesní cesty je vítané občerstvení těsně před výšlapem na Zschirnstein
Na návsi, kde se lze občerstvit v Lovecké hospodě, se vydejte doleva. Mírné stoupání vás vynese na náhorní planinu. Až ji celou přejedete, v prudké klesající serpentině opusťte silnici a zajeďte vpravo na lesní Krippenbachweg. Čeká vás cesta malebným kaňonem podél potůčku, kde se pokocháte skalami často bizarních tvarů i dalšími zajímavostmi. Narazíte i na studánku, kde si můžete doplnit vodu v lahvi. Udělejte to, za nedalekým rozcestím totiž začíná nejnáročnější pasáž výletu, táhlé stoupání na vrchol Grosser Zschirnsteinu.
Kamenné bloky na vrcholu hory Grosser Zschirnstein   V některých kusech skály příroda vyhloubila jezírka, kde se uchytil i rákos   Na jednom z balvanů trůní kopie triangulačního sloupu Augusta Nagela z roku 1865
Na zmíněné křižovatce se dáte vlevo po Hertelsgrundweg, jejíž název se záhy změní na Schifferweg. Až narazíte na trojúhelníkovité rozcestí, dejte se vlevo po značce Flüg B. Záhy narazíte na odbočku po červené na Grosser Zschirnstein. Je pro pěší, vy jeďte dál rovně, až po mírném klesání sjedete na křižovatku, kde se dejte vpravo na Wiesenweg. A na další křižovatce znovu vpravo, už definitivně na vrchol Zschirnsteinu.

Chvilku ještě budete moci jet, brzy ale nejspíš sesednete, donutí vás k tomu prudké stoupání plné balvanů. Mezi nimi a borůvčím pak dojdete až na samý okraj rozeklané skály, která skýtá hned několik úchvatných výhledů na Saské Švýcarsko i vpravo na Labské pískovce se stolovou horou Sněžník. Možná uvidíte i havrany, kteří tu rádi sedávají. Vraťte se na poslední rozcestí, lze k němu dolů s opatrností i sjet. Rozcestí teď projeďte rovně a parádním sjezdem s několika hupy, přes něž vás vynese setrvačnost, bleskurychle sjedete k osadě, kde se dáte na obec Schöna. Po pravé straně se tyčí Zirkelstein, další skalní strážce Labe. Lze k němu odbočit a vystoupat na vyhlídku. Směrem vlevo začíná stoupání skrz obec, za kterým ale přijde další pěkný sjezd, do vsi Krippen. Na jejím začátku spatříte starý, bohužel už nefunkční mlýn, a pak sjedete k viaduktu, za nímž už se zbývá jen rozhodnout, jestli se vrátíte vlevo zpět do Bad Schandau, anebo si troufnete vpravo po cyklostezce dojet po svých ještě dalších 20 kilometrů do Děčína.