Bajky z bajku - zápisky z cyklocest

Poklad ve Stříbrném jezeře

Nikoliv, nejede se za indiány a nebudete se ani nikam potápět. Přesto nadpis nelže ani v něm není překlep. Pokladem je totiž samo Stříbrné jezero, jež leží na hřebeni Krušných hor nad Telnicí. Oficiálně se tedy jmenuje Horní rybník, takhle se mu však začalo přezdívat, protože díky paprskům slunce, které v této výšce dopadají pod nízkým úhlem, odrážejí tisíce drobných vlnek čeřících jeho hladinu kaskády oslnivě stříbřitých odlesků. A pokladem je i zlatý klid, který zde vládne.
Jezero ukryté v lese stranou hlavních cest a poměrně daleko od měst si oblíbili ti, kterým nevyhovují přeplněná a hlučná koupaliště dole pod horami, a také cyklisté, jimž skýtá vítané osvěžení při projížďkách po krušnohorském hřebeni, zejména pak, když se sem nahoru vydrápou prudkými serpentinami z Telnice. Tento článek nabízí variantu cesty, kdy vás do hor vyveze lanovka, užijete si vyhlídkovou jízdu po náhorní Fojtovické pláni a vykoupání v rybníce bude onou pomyslnou třešničkou cyklovýletu.
Pozn.: mapu si můžete stáhnout v plném rozlišení (do nového okna, 395 kB)
Startovním bodem je Ústí nad Labem, případně jezero Milada, pokud tam kempujete, kolem něhož je nejprve třeba dojet ke stanici lanovky v Krupce - jak a kudy se tam z centra města přes Miladu dostanete rychle a bezpečně, popisuje tento článek. Případně lze jet i vlakem do stanice Bohosudov.

Nejdelší osobní visutá lanovka bez mezistanice v Česku vás dopraví na vrchol Komáří vížky s nadmořskou výškou 808 metrů. Můžete se tu občerstvit v restauraci či bufetu a z terasy rozhlédnout daleko do kraje.
Na hřeben Krušných hor se můžete nechat vyvézt lanovkou z Krupky na Komáří vížku    Na vrcholu Komáří vížky ve výšce 808 metrů stojí horský hotel s restaurací    Hornický vozík připomíná bohatou historii dolování železných rud v okolí Krupky
Vpravo po výstupu z budovy lanovky klesá loukou dolů červená, modrá a zelená turistická značka po cestě vyježděné v trávě. Dejte se po ní. Jeďte opatrně, číhají tu kameny a hrboly, na kterých se lze smeknout. Na dvou rozcestích se postupně zelená a pak modrá značka oddělí. Vy dojedete s červenou už po hliněné polňačce přes celou Fojtovickou pláň kolem pastvin s kravami a dvou větrných elektráren až k silničce u chaty na rozcestí Habartice, kde se přidáte vpravo k cyklotrase č. 23.
Pohled od hotelu na Komáří vížce na rozlehlou náhorní Fojtovickou pláň    Cestou přes Fojtovickou pláň minete pastviny i vrtule několika větrných elektráren
Zhruba po dvou kilometrech mírně se vlnící cesty dorazíte do Adolfova, kde pokračujte stále rovně, nejprve mírným stoupáním a hned vzápětí dvěma prudkými sjezdy do obce Krásný Les. Vpravo v dálce za polem spatříte věž - tam pod ní je Stříbrné jezero. Skrz pole ale nevede žádná cesta, je potřeba ho objet.

Sjezdy jsou ale parádní, takže není čeho litovat. Silnice sice není zcela hladká, jsou na ní záplaty, ale máte-li kolo v pořádku a udržíte pevně řídítka, cestu dolů si užijete. Dole v obci si pak můžete vydechnout pod sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1720. Krásný Les opustíte vpravo po zlehka stoupající silničce, podél níž se vlní chodník obrostlý mechem. Stále jedete po cyklostrase č. 23. Za posledními domky nabere stoupání prudší sklon, ani ne po kilometru už jste ale na křižovatce, kde se připojí zprava cesta z Telnice.

Pokračujte ještě asi 200 metrů rovně, než spatříte vlevo polňačku, po níž vede červená turistická značka. Po pár metrech narazíte za stromy na parkoviště, z něhož vychází na rozhraní louky a lesíku pěšina plná hrbolů a posléze mezi stromy i kořenů. Netrvá to ale dlouho, sotva půl kilometru, a vjedete do měkkoučké trávy na břehu Stříbrného jezera.
Fojtovice, Habartice, Mohelnice - horské obce, které zanikly; Adolfovu se tento osud vyhnul    Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1720 na křižovatce v obci Krásný Les
Hlavní "pláž" s lepším vstupem do vody je na protější straně, kam lze dojet po levém břehu. Dál odtud po pěšině přes louku a skrz les pak je možné vyjet na silnici a po ní napravo přes Nakléřov sjet do Telnice. Koupat se lze ale i hned u příjezdu k vodě, najdete tu i ohniště.

Zpáteční cesta po klidnější silnici, kde nepotkáte kamiony a užijete si sjezd serpentinami, obnáší nejprve se vrátit k parkovišti a ke zmíněné odbočce na Telnici. Ta nejprve v dlouhém levotočivém oblouku mírně stoupá, hned za zatáčkou ale následuje klesání se sérií zákrut k točně ski areálu Zadní Telnice a odtud rovný prudký sjezd do Telnice. Z návsi cesta dál klesá přes koleje na Chlumec. Na konci obce lze jet rovně po hlavní a v Chlumci odbočit na Ústí vlevo okolo rybníku a přes letiště Úžín. Chcete-li se vyhnout provozu, raději za posledními domy Telnice zahněte vlevo na místní asfaltku, která vás několika zatáčkami po okraji lesa přivede k nakléřovské silnici. Dejte se po ní vpravo, ale hned po sto metrech odbočte vlevo mezi domy na cestu, která vede k lávce přes dálnici D8. Za ní vás čeká kilometr šotoliny k jezeru Dělouš a od něj opět kolem letiště v Úžíně přijedete k ústecké čtvrti Všebořice, z níž sjedete do centra města, odkud jste vyjížděli.