Bajky z bajku - zápisky z cyklocest

Symfonično kolem Sněžníku

Svou formou tenhle cyklovýlet může připomínat velká symfonická díla. Nejprve přijde dramatická předehra plná těžkých tónů, pak euforická jízda v prostřední pasáži a na závěr zklidnění a už jen lehce kolotající dozvuk. Právě takový je přibližně šedesátikilometrový okruh vedoucí z Děčína přes Sněžník do německého Königsteinu a podél Labe zpět.
Začátek trasy je u děčínského hlavního vlakového nádraží, ke kterému se v závěru okruhu také vrátíte. Vyjeďte po směru toku Labe. Nejprve minete silniční obloukový most vedoucí přes řeku k zámku a pár metrů za ním se na další křižovatce dáte vlevo přes železniční přejezd.

Čeká vás brutální čtyřkilometrové stoupání přes Jalůvčí na Maxičky a šestikilometrová, už ale jen mírně nakloněná rovina kolem vrcholové plošiny Sněžníku. Chcete-li si tuhle pasáž odpustit, můžete se nechat vyvézt cyklobusem, který jezdí od autobusového nádraží u Hypernovy.
Z vysoké skály dohlíží na Königstein mohutná pevnost vystavěná ve 12. století    Na náměstíčku v Königsteinu si lze příjemně posedět s dobrou kávou
V obou případech se dostanete na rozcestí Sněžník, odkud vede stará asfaltka nejprve lesem a pak mezi poli do saské obce Rosenthal. Tady vás pro změnu čeká třináctikilometrový sjezd až do města Königstein s mohutnou stejnojmennou pevností na skalním ostrohu.

Cestou minete v Rosenthalu řadu malebných hrázděných domků, místy schovaných pod skalními převisy, náměstíčko s kostelem, a v blízkosti křižovatky, ze které vede odbočka na Drážďany, si můžete všimnout po pravé straně několika dřevěných soch pravěkých dinosaurů.
Železniční most v Bad Schandau na trati plné mostů a tunelů do Sebnitz zvané Saský Semmering    Labský kaňon sevřený hradbou kopců a pískovcových skal na rozhraní českého a saského území
Vzápětí se vnoříte do úzkého kaňonu plného zatáček, který vás stejně jako říčku Bielu přivede až k soutoku s Labem v Königsteinu. Tato část cesty jako by z oka vypadla sjezdu z Mezní Louky do Hřenska. Jen to vietnamské tržiště tady nenajdete. Zato můžete posedět na náměstí na zahrádce některé z kaváren nebo si jít prohlédnout zmíněnou pevnost.

Odtud už se jede až do cílového Děčína jen po rovině, takže si můžete v klidu vychutnávat krásy labského údolí. Vydejte se proti proudu řeky na Bad Schandau. Chvíli sice musíte jet po silnici, ale těsně za mostem přes Labe už naštěstí vede do obce Krippen a dál cyklostezka Elberadweg. Po šesti kilometrech mezi skálami a chalupami dorazíte k železniční zastávce Schöna. Na protější straně je Hřensko. Za další dva kilometry přetnete hranici. Jízdu po cyklostezce tu zpestřují geometrické obrazy, které se pod koly jakoby rozpohybují. Zanedlouho přijedete do Dolního Žlebu, kde je u přívozu stánek s občerstvením, a po dalších pěti kilometrech ke starému železničnímu mostu pod děčínskou Stoličnou horou. K hlavnímu nádraží už odtud zbývají jen poslední dva kilometry.