Bajky z bajku - zápisky z cyklocest

Test powerbanky Xiaomi 16000 mAh

Nezbytnou součástí výbavy cyklisty, a cyklocestovatele obzvlášť, už je dnes kromě jiného i kvalitní powerbanka. Když není dostupná zásuvka, nakrmí kvůli focení, hledání v mapách či pořizování GPS záznamů věčně hladový mobil, ale třeba i světlo a další zařízení. Skvělou volbou zejména pro delší cesty je powerbanka Xiaomi 16000 mAh.
Když balíček přijde, překvapí hned po rozbalení až puristickou vizáží obalu, kterým je jednoduchá, čistě bílá krabička. Uvnitř je pak stejně prostý, elegantní stříbrný podlouhlý přístroj se zaoblenými bočními stranami o rozměrech 145 × 60 × 26 mm, nabíjecí kabel a stručný manuál, který obsahuje mimo jiné i návod, jak si lze na webu ověřit, že výrobek není padělek.

Nikde žádné křiklavé nápisy s bombastickými čísly, jen decentní logo výrobce. Jakoby výrobce chtěl čistým designem ukázat, že nemá potřebu si na něco hrát. Což se vzápětí prokáže i na další, z hlediska uživatele té nejzásadnější věci - výdrži.
Obsah balení - powerbanka, kabel, vespod je ještě návod    Powerbanka má elegantní zaoblený tvar a stříbrnou barvu    Srovnání velikosti vůči krabičce zápalek
S powerbankami, zejména z čínských e-shopů, bývá totiž potíž, že člověk nikdy dopředu neví, jak kvalitní články jsou uvnitř, zda mají skutečně deklarovanou kapacitu, a kolik energie tudíž skutečně bude k dispozici. Nejednoho uživatele už zklamalo, že powerbanka s udávanou kapacitou 5000 mAh nabila jeho 2000 mAh mobil ani ne dvakrát.

Přispívají k tomu bohužel sami výrobci, kteří se zdráhají upozorňovat na to, že články mají udávanou kapacitu při svém skladovacím napětí cca 3,7 V, zatímco nabíjení probíhá při napětí 5.1 V. A protože něco jsou ještě ztráty při přenosu a na provoz, skutečně využitelné energie je zhruba o třetinu méně.

Xiaomi 16000 mAh toto nezamlčuje, a i když v názvu má také onu vyšší "reklamní" hodnotu, na spodní straně přístroje přiznává, že skutečně využitelná kapacita je 10200 mAh, příp. 10800 mAh - podle šarže a konkrétních osazených článků (využívá značky LG či Panasonic) a včetně započítání ztrát, které deklaruje do 10 procent.
Na čelní straně je zapínací tlačítko, diody a tři USB porty    Na zadní straně výrobce férově udává skutečně využitelnou kapacitu    Diody signalizující nabíjení jsou bílé, takže ve tmě neruší
Na čelní straně powerbanky se nachází microUSB zdířka pro nabití přístroje a dva USB porty pro nabíjení mobilů či tabletů, oba s výstupním proudem až 2,1A. Při současném využití obou lze podle výrobce využít celkově 3,6A. Porty doplňuje ještě zapínací tlačítko, které je tak trochu zbytečné, neboť nabíjení se spouští automaticky po zapojení kabelu, a čtveřice diod, které orientačně signalizují zbývající kapacitu. Sympatické je, že nejsou křiklavě modré, jak je v módě, ale maličké a bílé, takže při nabíjení ve tmě neruší a zbytečně na přístroj neupozorňují.

A kolik toho tedy Xiaomi zvládne nabít? Bajky z bajku používají na GPS záznamy stařičký telefon Nokia 500 s baterií 1110 mAh. Powerbanka s 10200 mAh by ho tak měla plně nabít 9,2x. Skutečnost příjemně překvapila - zvládá 9 plných nabití a desáté na 60 procent za situace, kdy dobíjení začíná vždy nejdříve ve chvíli, kdy telefon ohlásí, že mu zbývá 5 procent baterie. Po přepočtu tak do něj nateče minimálně 10123 mAh - a výrobce tedy neklame. Xiaomi 16000 mAh není peříčko, váží 350 gramů. To je ale logická daň za obří kapacitu, kterou nabízí, a v cestovatelské bagáži už pár gramů navíc nehraje zase tak zásadní roli. Snad jediným drobným nedostatkem této powerbanky je, že kvůli takřka hladkému povrchu může vyklouznout z ruky či brašny a také že se mezi jinými věcmi poměrně rychle odře. Řešením je dokoupit si gumové pouzdro, nestojí moc, je k mání v různých barvách a daří se mu i držet decentní vzhled přístroje.